Peugeot Club Danmark
Peugeot Club Danmark => Peugeot Snak => Emne startet af: Dibbern efter 28. Januar 2015, 15:39
-
Jeg har erfaret at der er meget forskel på, hvilke tændrør man sætter i en 406 2.2 Er der nogle der kan fortælle hvad det optimale er at sætte i? Evt komme med et link
-
eyquem er de eneste rigtig tændrør til en Peugeot.! B)
-
http://www.ebay.com/itm/EYQUEM-ZUNDKERZE-RFN58HZ-ORIGINAL-ERSTAUSRUSTER-BEI-PEUGEOT-/170775896625?pt=DE_Autoteile&hash=item27c3096231
-
Bliver lidt nysgerrig. Har selv en Peugeot 406 2,2. Hvorfor er der stor forskel på hvilke tændrør der sættes i?
-
Mick skrev:
Bliver lidt nysgerrig. Har selv en Peugeot 406 2,2. Hvorfor er der stor forskel på hvilke tændrør der sættes i?
Jaa pas! Har selv erfaret på flere peugeot'er at de køre bedst med de "rigtige" eyquem tændrør, men gamle 205'er kunne kun køre med dem! Hvis jeg prøvede med nogen andre begyndte den at køre mærkeligt efter 1000km. Har engang fået af vide at hvis man har en fransk bil så bruger man franske tændrør og hvis men har en tysk bil ja så er det tyskerør der skal bruges.. som en tommelfingerregel :-)
-
Hej.
Er begyndt at købe EYQUEM tændrør, diverse filtre m.v. fra OEM-autodele.dk i Støvring............ Fine varer som kan betales af alle.
Har også hørt det skal være rør fra oprindelseslandet, men har dog aldrig haft bøvl / dårlige oplevelser med det modsatte.
vh: Niels