Peugeot Club Danmark
Teknik => Motor og Transmission => Emne startet af: Jens jensen efter 13. Februar 2015, 16:07
-
Vores 307 viser "Anti pollution fault" vil ikke tage over 3000 omdrejninger,
Hvorfor?
-
Den er gået i nødprogram, af hvilken årsag er svær at sige uden at have en tester på. Men det kan være stoppet partikelfilter eller problemer med EGR ventilen. Du må have en tester på.
-
Det er fordi der er en fejl et sted mellem luftfilter og afgangsrør, alle fejl der opstår i motorens "åndedrætssystem" giver fejlmeldingen anti pollution fault. Fejlen er åbenbart så alvorlig at man har ment det skulle medføre at motoren går i nødprogram.
Det er meget svært at give råd når de allermest basale oplysninger er udeladt, det kunne være tændrør, hvis ikke det er en diesel, det kunne være blokeret partikelfilter hvis ikke det er en benzin.
Under alle omstændigheder, uanset model, motorstørrelse, udstyr og brændstof, skal du have foretaget en fejludlæsning med PP2000/Diagbox.
Holt
-
Nåja, jeg går self. ud fra, at det er en diesel... tsk tsk. mere kaffe til mig.
-
Har været på det lokale autoværksted som efter testeren har været på melder problemer med EGR ventilen.
Nu kører jeg på nødprogram til mandag, så må den på værksted, for der er vel ikke noget man selv kan gøre, Hvad koster sådan en ventil og hvor svær er det at skifte?
-
Det er stadig ekstremt vanskelig at svare på når både model, motorstørrelse og brændstof skal være en hemmelighed.
Holt