Peugeot Club Danmark
Teknik => Undervogn => Emne startet af: Reykdalh efter 28. Juli 2015, 07:44
-
Når jeg sætter nye skiver og klodser på foran, vil hjulet ikke dreje rundt. Har også forsøgt at montere alufælge der har siddet på en 405, uden problemer. Er det forkerte stålfælge der sidder på bilen, eller er det forkerte kalibre ???
Har måttet slibe 4 mm af klodserne - så går det. Men det er jo noget bøvl og kan s'gu da ikke være rigtigt ?
-
Du roder lidt rundt i det.
Først hvilken bil snakker vi om??
At du skifter skiver og klodser, har intet at gøre med om kaliberen skraber på, den kan kun sidde på én måde, skraber den på fælgen er det en forkert fælg til bilen, medmindre du er 100% sikker på at det er de rigtige fælge, men jeg tvivler. Men det er meget svært for os på et forum at konstatere hvad der er rigtigt.
Du siger du skal slibe af klodsen, hvor, længde, bredde, tykkelse???
Jeg vil anbefale dig at indkøbe de rigtige bremsedele til bilen, istedet for at begynde at lave fusk.
-
Caliperen/Sadlen sidder jo faktisk på mange måder, da den jo flytter sig efterhånden som klodserne slides. Så når du sætter nye klodser i sidder caliperen ikke som den sad før - Det den kan flytte sig svarer jo nok til tykkelsen på en ny bremsebelægning 6-8mm - Om det er nok til at en fejl fælg skraber imod ved jeg så ikke.
-
Ja okay guppy der kan være en pointe. Men så er det godt nok snært, hvis nye klodser kan gøre forskellen. Jeg hælder stadig til at fælgene er forkerte.
-
hej!
Nu ville det jo gøre sagen noget nemmere, hvis der blev oplyst
hvilken bil
evt regnr eller sidste 8 cifre i stelnr
hvilke fælge der rent faktisk sidder på
.. eller skyder man jo i blinde.
..
til nogle biler kan der f.eks fås skiver i forskellig tykkelse afhængig af calibre etc.
Mvh
-
Undskylder ! Bilen er en 406 stationcar 2,0 fra 1998. Fælgene (stål) sad på da jeg købte den. Og jeg kørte på "Gør det selv" og hev hjulene af både for og bag. Næsten ingen belægning for, og skiver var også slidte. Skiverne er standard 26 mm. ventilerede, og klodser 19 mm. x 2 og det er efter bogen. Men når det nye blev monteret, kunne hjulene ikke dreje rundt. Så jeg måtte slibe ca. 4 mm. af klodserne i tykkelsen, selvfølgelig. Det må s'gu da være hjulene der er forkerte ? Kiggede hos en fælg leverandør, og til 406 havde han nogle der ikke passede, hvis der var Brembo bremser på ! Men det er der ifølge Peugeot kun på 3,0
-
Hej!
Jeg tro også det må være pdine fælge det er galt med..
Her har du en oversigt over peugeotfælge...
http://johansen-dk.dk/dam/hjul.asp
Så kan du se hvilke der passer på din - også fra andre Peugeoter, hvis du overvejer at finde nogle andre...
mvh
-
Der er noget galt et sted, hvis der skal slibes 4mm af skiver. Prøv lige at tjekke indpresning på de fælge du køre med, ET mål, og tjek skemaet superpjok har lagt på
-
1.Prøv at montere dit reservehjul og se om problemet stadig er der. Ofte er der i 6eren en helt alm 15 "stålfælg.
2 vask en fælg grundigt, så du kan aflæse de talkoder, der står trykt enten for eller bagside tæt ved bolthullerne. Der skal bl. a stå 4x108 og og hvis det er 15" fælge skal du lede efter ET 18 og ved 16" ET 20. Hvis dine fælge går på kunne det skyldes at du har fælge med et ET-mål tæt ved eller over 30. Jo højere ET-mål deslængere inde i skæmkassen vil dine hjul sidde.
Hvor Claus
-
Takker, alle sammen ! Reservehjulet er af typen nødhjul - og det ser ud som om at det aldrig har været brugt, så det skulle da passe ! Det vil jeg lige prøve.