Peugeot Club Danmark

Teknik => Motor og Transmission => Emne startet af: Madzen efter 11. Oktober 2015, 19:27

Titel: Skift af tandrem på 207 HDI
Indlæg af: Madzen efter 11. Oktober 2015, 19:27
Hej jeg skal have skiftet tandremmen på min 207 hdi sportium fra 2010, det er første gang den skal skiftes.
Men hvad koster sådan en operation, har hørt det er ret dyrt, flere af min venner siger at man kan få gjort det i sverige og så spare nogle penge på den måde, har også hørt at der er del forskel på priser hos de forskellige værkteder.

Jeg bor i Taastrup.

Hvad kan i foreslå?
Titel: RE: Skift af tandrem på 207 HDI
Indlæg af: Holt efter 11. Oktober 2015, 19:48
Det er svært at foreslå noget uden at vide noget mere, jeg ville personlig skifte den selv, du kan også lægge opgaven ud på autobutler hvis du ikke har et foretrukket værksted.

https://www.autobutler.dk/?gclid=CM-ioNz8usgCFYoNcwod5AwJmg


Holt
Titel: RE: Skift af tandrem på 207 HDI
Indlæg af: Madzen efter 12. Oktober 2015, 13:47
Hvad skal der vides mere?
Nu er det ikke noget jeg selv tør gå i gang med, det er min viden slet ikke til. :-)
Titel: RE: Skift af tandrem på 207 HDI
Indlæg af: Ole S efter 12. Oktober 2015, 15:21
Hvis du lægger opgaven "Tandremsskift" ud på autobutler, så ved dem der byder ind på opgaven hvad det drejer sig om.
Nu ved jeg ikke om du følger serviceprogram på bilen, men gør du det, kunne du overveje at få det gjort samtidig, hvis det er tiden nu. Så kan der måske spares lidt kr.

Ifb med tandrem sidder der medløberhjul og remstrammerhjul og vandpumpe. Jeg ved ikke om de skiftes pr. automatik på en Peugeot, eller det kun er hvis de trænger. Men det kan du jo spørge om, når du har valgt et værksted.

Hvis jeg skal gætte på en pris. Mon ikke et komplet kit koster ca 1000-1500 kr, og så går der 4-5 timer med det.

KHJ kender nok den præcise pris, hvis det skal være originalt. :)
Titel: RE: Skift af tandrem på 207 HDI
Indlæg af: Madzen efter 12. Oktober 2015, 18:08
Jo jeg følger det der står i servicebogen, men bilen bliver 5 år her i denne måned, så der skal vel skiftes tandrem nu, men selve service på bilen er ikke før april næste år, jeg ved ikke hvordan det går og køre vinteren over med tandremmen som den er nu.

Jeg har fået 3 tilbud igennem autobutler, som lyder på alt fra 3800 til 5100 kr:

Arbejde: Udskiftning af tandrem, komplet. Udskiftning af vandpumpe. Udskiftning af drivrem.
Dele: Tandremskit, komplet. Vandpumpe, komplet. Drivrem. Kølervæske Hjælpematerialer samt div. miljø.samt lånebil NB orginale reservedele.

Men kan jeg spare noget hvis der skal laves service samtidig? :D
Titel: RE: Skift af tandrem på 207 HDI
Indlæg af: Ole S efter 12. Oktober 2015, 19:57
Hvis du kan få det gjort incl lånebil for 3800, så er det vel bare at sige JA TAK. ;)