Peugeot Club Danmark
Teknik => Elektronik => Emne startet af: Seeberg efter 13. November 2017, 12:33
-
Mit sæde varme i førersædet er defekt. Er der nogen erfaring her med hensyn til hvad man kan gøre, og hvad det ca vil koste at få lavet. Har hørt at det i 2.2 modellen er mere besværlig at udbedre?
-
Hej,, du skal have stikket under sædet ud og starte med et multimeter og ohme trådene i sædevarmen,, kommer der ikke nogen værdi igennem er tråden brændt og skal udskiftes,, den originale måde til dette er et nyt sæde (dyrt) ellers kan den uoriginale bruges og sende vognen til eksempel jyskpolstring, de kan skære sædet op og skifte det.. hvis der er forbindelse igennem skal du se om der er spænding i stikket når du tænder for sædevarmen, hvis der er det er det givetvis stikket under sædet der fejler, det er en typisk fejl på mange peugeoter..
Jeg havde samme udfordring på min 407 sidste år,, heldigvis var mit simpelt at lave :)
Og husk, aldrig et knæ eller lignede ned på sædet, det er en dræber for trådene
-
Hej Jack. Tak for hurtig svar, håber på det kunne være stik, da det ellers lyder dyrt, men savner varmen pga dårlig ryg og det er selvfølgelig i førersiden.