Peugeot Club Danmark
Arkiv => Peugeot snak (arkiv) => Emne startet af: morgan efter 06. Maj 2010, 12:15
-
Hejsa..
Som silverfox siger, så har vores AC bedst af at køre konstant.....
Jeg bruger min AC ca 4 gg om ugen, og min forhandler siger ca 2 gg om mdr.
Syntes at det er fordårligt at de ikke siger at den har bedst ved at køre konstant, pga filter og kondens.
Er det mon fordi de håber at det går i stykker, så de kan hive moneter hjem..??????
hmm... hvad hvis det er en hdi bil, kontra benzin bil, og jeg tænker på brændstof forbrug. pga AC..????
-
Min 407 HDI fra Dec 2004, har klimaanlæg, så vidt jeg ved, og det virker rigtig godt.
Jeg havde før en Audi med Aircondition, og mekanikeren sagde:” at så længe skidtet virkede, så skulle jeg blive fra det” det har jeg så gjort også med min uværende bil.
-
Sidst jeg spurgte en tekniker, fik jeg ihvertfald det svar, at jeg aldrig skulle slukke skidtet; så det er det jeg forholder mig til.
-
tjaaa... 2 gange om måneden skal det kører for det mekaniske ikke går i stykker.... der er bl.a. noget olie der skal rundt i systemet for at de ikke ruster/sætter sig... At man anbefalder at det kører konstant er fordi at ellers kan der dannes svamp / gro bakterier osv på fordamperen inde i bilen og det giver lugtgener men også kan være sundhedsskadeligt... men AC ta' sådan set ikke skade af at kun blive tændt de 2 gange/mdr.