Peugeot Club Danmark
Arkiv => Peugeot snak (arkiv) => Emne startet af: King8900 efter 27. Marts 2012, 21:14
-
min display på min 407 ser sådan ud
http://i39.tinypic.com/2diei69.jpg
har i en løsning på dette
?
-
ja køb et nyt, ved ikke om der er nogen der har haft det skilt ad for at se om det kan løses, har samme problem når det er varmt så ser min også mærkelig ud.
-
Hvis du er ferm til elektronik så kan du skille det ad og prøve at rokke med stikkene. Jeg er sikker på at det ikke er i stykker men derimod at der er kommet en mindre løs forbindelse et sted der skal give signal til de striber der er stået af der :)
-
Ja jeg synes også det er for dyrt, sidst blev jeg tilbudt til en special pris ,som var billigere end det hele tiden har været, men prisen var mere end at jeg ville betale, over 2.000,-så jeg ser også kun om morgenen inden det bliver varmt.
Jeg gav 11.500.- for det der ellers skulle laves til det årlige tjek (Bremser mm.)
-
Jeg kender ikke præcis det display de bruger her.
Men ved mange displays bliver signalerne fra styreprintet overført til selve displayet af nogle bånd, bestående skiftevis af noget blød gummi og noget ledende, det er muligt at man kan skille displayet ad, aftørre forbindelserne og samle det igen.
Men man skal være fingernem og helst have lidt forstand på elektronik, ellers er risikoen, at man aldrig får gang i displayet igen ..
-
Det er displayet der er færdigt det hjælper ikke at skille det ad det er imellem de 2 glasplader det er opbygget af der sker noget når det bliver varmt
-
Jeg har et næsten nyt display du kan købe.
Fik et nyt og brugte det lidt, men det har bare lagt på hylden de sidste 2 år da jeg har skiftet til navigation system.
Hvis du er int., kan du kontakte mig via privat besked.
MVH