Peugeot Club Danmark

Arkiv => Peugeot snak (arkiv) => Emne startet af: kempf83 efter 31. December 2012, 16:21

Titel: Ny turbo men drosler ned ved kørsel
Indlæg af: kempf83 efter 31. December 2012, 16:21
Hej min 407 1,6 hdi har fået ny turbo da den stod af i onsdags men nu er det som om den drosler ned under kørsel ved 50 km i timen anden gir og ved 70 i tredje og 110 i fjere det er som om den sætter ud ind til man skifter gier nogle der har en forklaring på dette problem mvh marcel håber på en sider med en forklaring på dette problem og godt nytår til alle jeg har tjekket alle slanger og stik om et skulle være løst men uden held
Titel: RE: Ny turbo men drosler ned ved kørsel
Indlæg af: silverfox efter 01. Januar 2013, 19:32
Normalt fejler turboen pga dårlig oliekvalitet. Hvis der sidder aflejringer i turboslangerne fordi disse ikke er blevet renset og/eller udskiftet, brænder du bare den nye turbo af med det samme.
Titel: RE: Ny turbo men drosler ned ved kørsel
Indlæg af: kempf83 efter 02. Januar 2013, 18:46
nu er der ikke noget kan den være gået i nødprogram?
har renset alle slanger og renset intercolleren inden den nye blev monteret vis den skulle have taget olie ind men det hade den ikke
Titel: RE: Ny turbo men drosler ned ved kørsel
Indlæg af: Holt efter 02. Januar 2013, 19:09
Det er ikke luftslanger du skal være mest bekymret for, men derimod slanger/rør til smøring af turbo, hvis en sådan motor har været kørt hårdt kan turboen være helt selvlysende, hvis man standser motoren i den tilstand skal der en forbandet god olie til ikke at kokse langt ud i rørene, når du så skifter turbo kan koksen løsne sig og smadre den nye turbo på under 10 min.


Holt
Titel: RE: Ny turbo men drosler ned ved kørsel
Indlæg af: kempf83 efter 02. Januar 2013, 19:19
ok men den nye har kørt fint ind til videre plejer man at skifte olirøret der føder olie ind i turboen?