Peugeot Club Danmark
Teknik => Undervogn => Emne startet af: ARRUAS efter 03. August 2015, 12:49
-
Jeg her netop købt en Peugeot 206 fra 2007 hos en forhandler. Den har kørt 150.000 km. og er leveret nysynet og med 6 måneders GARANTI samt den lovmæssige 24 måneders reklamationsret.
Jeg har nu fået konstateret følgende på bilen:
Begge bøsninger i venstre forreste bærearm er sluppet.
Slør i venstre sporestang
Slør i venstre side af bagbro
Fordæk slidte både udvendig og indvendig
Begyndende slør i venstre tårnleje
Bagbremser hænger i venstre side.
Aircondition virker ikke - er utæt.
Hvilke af ovenstående mener I skal dækkes af GARANTIEN, hvor der ikke kan henvises til almindelig slid?
-
ALT!
Hvis du lige har købt den så skal ALT være i orden, medmindre du har købt den med de nævnte fejl på skrift..
Kan hellere ikke forstå hvordan den er blevet synet med alle de fejl.
-
Jeg syntes jeg høre om flere og flere biler der fejler noget ved et salg fra forhandler selvom de lige har gået gennem syn. Har lidt på fornemmelsen nogle forhandlere kender synshallerne lidt for godt..
Men ja de skal lave alt
-
Træls læsning. Vil også mene at du skal ha ordnet det hele på garantien, dog er der lige det med dæk, man må selvfølgelig forvente alm slid, men er de slidt under grænsen på 1.6 mm eller slidt voldsomt skævt, ja så skal de også skiftes.
Jeg er fuldstændig enig med Jack, det er hovedrystende at de ting ikke er opdaget i synet, og det lugter langt væk.
Du må desværre nok forvente en kamp med sælgeren, men har du 100% garanti, ja så skal han bare skifte det defekte UB.
-
Tak for jeres svar. Har kontaktet sælger som vil have bilen ind for at se på de nævnte fejl. Så må jeg se hvad der kommer ud af det.
Skal nok orientere om det videre forløb.
-
Han har haft bilen en uge, og har ordnet det der var med bærearmen. Har ordnet aircondition og bagbremserne.
Bagbroen har kun lidt slør siger han, så den vil han ikke skifte.
Kan jeg kræve den udskiftet?