Peugeot Club Danmark

Teknik => Elektronik => Emne startet af: Jonna efter 18. Oktober 2015, 17:07

Titel: Fartpilot
Indlæg af: Jonna efter 18. Oktober 2015, 17:07
Hej kan men altid se i displayet når fartpiloten er indkoblet også selv om den er eftermonteret    
Mvh jonna
Titel: RE: Fartpilot
Indlæg af: Holt efter 18. Oktober 2015, 18:16
Det afhænger af mange ting, først og fremmest om model og årgang, dernæst kan der eftermonteres en uoriginal fartpilot (som Peugeot værksteder ofte gør) så bliver der ikke vist noget i displayet. Hvis man aktiverer den originale, som er hvad jeg gør, når jeg laver fartpilot, kan man på visse modeller og årgange, vælge om der skal visning i display eller ej. Alt i alt er det meget lettere at give et præcist svar, hvis vi må få at vide hvilken bil det drejer sig om.


Holt
Titel: RE: Fartpilot
Indlæg af: Jonna efter 18. Oktober 2015, 20:55
Hej Holt
Det er en 207 cc fra 5/2007 1.6 thp 150 HK
Titel: RE: Fartpilot
Indlæg af: Holt efter 18. Oktober 2015, 21:37
En 207 vil altid vise den indstillede hastighed i samme display som kilometertal og triptælleren, lige over trip, hvis det er den originale der er aktiveret, så det kunne tyde på en eller anden ekstra styreboks der er koblet i serie med speederpedalen, det kunne være en AP800/900 eller en Dancar fart02.
Hvis du gerne vil have visning i displayet (hvilket er en ret fed detalje) er det ikke særlig svært at pille boksen ud og aktivere den originale.
Det skal siges at der har været advarsler fremme om at den aktivering forsvinder hvis motorstyringen opdateres, jeg har lavet en del fartpiloter de sidste 3½ år, og fortalt at jeg selvfølgelig genaktiverer gratis hvis det skulle ske, jeg har ikke genaktiveret en eneste i den tid.


Holt
Titel: RE: Fartpilot
Indlæg af: maskku efter 18. Oktober 2015, 23:18
Hej Holt.
Hvad med en 307 fra 2002. Er det muligt at få det frem i displayet på den??

På forhånd tak

Martin
Titel: RE: Fartpilot
Indlæg af: Holt efter 19. Oktober 2015, 06:05
Desværre nej, en 307 får først muligheden i løbet af 2004 afhængig af motorstørrelse, nogle varianter endda først efter faceliftet.

Holt
Titel: RE: Fartpilot
Indlæg af: RTCallesen efter 19. Oktober 2015, 11:19
Hej Holt.

Jeg står faktisk med samme problem på min 207 Millesim SW 1.6 HDi 92 fra september 2010, kan visning i display aktiveres på den?
Har været forbi Peugeot, men de sagde nej, da det er eftermonteret i DK.  
Titel: RE: Fartpilot
Indlæg af: Holt efter 19. Oktober 2015, 17:42
Det kan den sagtens, svaret er det samme som forrige indlæg om 207.


Holt