Peugeot Club Danmark
Peugeot Club Danmark => Peugeot Snak => Emne startet af: brian69 efter 05. November 2015, 09:50
-
Hej alle.
Jeg har en PEUGEOT 307 1,6 HDI som jeg skal have nogle vinterdæk på snart, men jeg aner intet om det.
Hvilke dæk skal jeg gå efter ?
Hvad kan bedst betale sig, købe nye eller brugte ?
Kan det bedst betale sig at købe dækkene alene eller er det smartest at købe nye fælge med dæk på ?
Hvor finder jeg de billigste dæk henne ?
Den skal til syn til foråret og jeg overvejer at få skiftet partikel filtret inden, men er det nødvendigt ( har læst at det udstyr de bruger til at måle med
alligevel ikke virker som det skal )
Kan man få det målt et sted inden syn ?
Håber at i kan hjælpe en der ikke har den store forstand på biler.
-
hvis den ikke forurener eller kommer med fejl, så er det ikke nødvendigt at skifte
goodyear er gode i 15" der tager vi 2300kr for 4 stk, 16" koster 3200kr
-
ok, den er ikke kommet med nogle fejlmeldinger, men kan den forurene alligevel ?
kan se du kommer fra ålborg, det er lidt langt at køre for mig, bor i københavn
-
kør en tur så motoren går mellem 3500 til 4000 omdrejninger i 7 minutter det svare til at pp 2000 testeren til at rense filter.
-
Den kan godt forurene alligevel, men det er ikke nødvendigvis filtret der er synderen synderen
-
Prøv at kigge efter et sæt brugte i f.eks dba eller GG., når du skal bruge fælge også, kan der ofte gøre en god handel på de brugte.
Der er lige så mange meninger om dæk som der er folk, jeg vil sige, vælg et af de anerkendte mærker.
En test på vinterdæk kan ses her, de har desværre kun testet 14" og 16", men den kan jo danne et indtryk:
http://
http://www.fdm.dk/biler/biludstyr/daek/vinterdaektest-2015
Kan du ikke finde brugte, ville jeg kigge hos thansen, og vælge deres Contineltal vinterdæk, der er ikke mange der kan være med prismæssigt.
Man skifter ikke partikelfilter for sjovt, det er dyrt og ikke sikkert det fejler noget overhovedet.
-
ok, hvis jeg skal kigge efter dæk på dba eller gg, er der så noget jeg skal være opmærksom på, har hørt at dækkene kan blive for gamle selvom de ikke er blevet brugt så meget og at de kan være skæve
-
Der er bare det problem at personalet ved thansen.dk ikke er faglige nok til det med montage af dæk, da det ikke bare er at smide et dæk på fælg og afbalancere det, der er mere i det med dæk :)
Selv mange auto værkstedere er ikke gode nok til det, Vi får nemlig jævnt tit folk ind der har købt andre steder, hvor de så har fået problemer med komforten
Selv mange forhandlere kommer til os med problem køretøjer, specielt Ford transit custom, dem har vi haft mange af fra Ford af
-
Jeg er enig pug 407, der kan opstå tilfælde hvor det kræver speciel ekspertise, og så er det jo godt at der findes steder, der kan klare det. Nu ved jeg ikke om du vil offentliggøre hvor du arbejder, kunne da være rart at vide.
Jeg vil dog tro at div forhandlere der har bare en smule erfaring udi dækmontering kan klare 99% af de køretøjer der kører rundt. ;)
-
det er ikke så nemt som jeg havde håbet :-)
det sted du arbejder har de afdelinger sådan herovre på sjællland
-
http://www.seriksen.dk Vi holdet til i Aalborg øst
-
Hvis du beslutter at gå den vej, så har jeg 4 fælge til en god pris