Peugeot Club Danmark
Teknik => Elektronik => Emne startet af: Mistric efter 19. Juni 2016, 17:53
-
Hej der ude, Har lidt problemer med baglyset på min 406er. Problemet opstår når man bremser, så er det som om der sker en kortslutning. Venstre baglygte holder op med at lyse og på instrumentbordet tændes lampen for tågelyset bagved. Det skal også lige siges samme problem opstår når bilen bliver sat i baggear.
Jeg har tjekket stelledningen den så fin ud.
Nogen der har oplevet noget ligende?
-
Har du anhængertræk så tjek stikdåsen for vand og snask.
-
Tak, det vil jeg prøve.
-
Nu har jeg undersøgt anhængertrækket det er helt tørt og ikke snasket.
Andre forslag?
-
Så tjek også lige stikket ved anhængertrækket ;-) - selvom det er tørt vil jeg anbefale dig at åbne det og sikre at der ikke er en kortslutning derinde pga. irrede forbindelser - det er den største fejlkilde.
VH
-
Nu har jeg haft det skilt af og det ser fint ud og ikke irret. Men til gengæld så har jeg fundet tre ledninger der er klippet og bare isoleret af. En orange, grå og turkis blå. Nogen der ved hvor de skal forbindes til?
-
Hvis det er i stikket ved krogen, så skal du nok ikke bekymre dig om dem, der er vist ofte ekstra ledning, til div ekstraudstyr. Sidder der de ledninger der skal i stikket så skal du bare SIKRE dig at de er forsvarligt isoleret, så de ikke rør stel, hvis de er strømførende.