Peugeot Club Danmark

Teknik => Elektronik => Emne startet af: hestetyv efter 14. Juni 2017, 16:08

Titel: Fjbt virker ikke Peugeot 207
Indlæg af: hestetyv efter 14. Juni 2017, 16:08
Har lige købt en Peugeot 207 (igen hehe), fra 2009. Jeg kan dog ikke på fjernbetjeningen til at virke til centrallåsen. Jeg har udskiftet batteriet, synkroniseret som beskrevet i instruktionsbogen, men intet hjælper, øv altså.
Jeg har en Delphi tester, men vil jeg overhovedet kunne se fejl med denne tester ? Er nemlig i tvivl om det er nøglen den er gal med, eller om det evt er i bilen det er galt. Centrallåsen virker fint, når jeg låser eller åbner med selve nøglen.

En anden ting, brændstofmåleren virker ikke. Den stod på næsten tom igår da jeg købte bilen, så jeg fyldte diesel på, men der kunne kun være 35 liter, og måleren i instrumentet rykkede sig ikke. På køreturen hjem, skrev den pludseligt fuel level too low, og lyste så ved måleren, og nålen faldt helt i bund. Er det selve måleren i tanken den er gal med, og kan jeg evt måle mig frem til det, med mit multimeter, uden at skille alt ad ? Hvis det er måleren i tanken (hvilket hvad jeg selv tror det er), er den så forholdsvis nem at skifte, eller bør jeg lade et værksted om opgaven ?
Titel: RE: Fjbt virker ikke Peugeot 207
Indlæg af: 406st efter 14. Juni 2017, 19:34
Betjeningen skal nok genkodes med original tester.
Har du nøglekode (kort)?
Hvor bor du?

Vh
Titel: RE: Fjbt virker ikke Peugeot 207
Indlæg af: hestetyv efter 15. Juni 2017, 09:05
Jeg har ikke nøglekort, og det bliver umuligt at skaffe. Bilen er importeret i 2009 fra spanien, og der fulgte kun en servicebog og instruktionsbog med. Jeg har en fornemmelse af at fjernbetjeningen ikke sender noget signal ud.
Titel: RE: Fjbt virker ikke Peugeot 207
Indlæg af: superpjok efter 15. Juni 2017, 10:32
.. nøglekode kan bestilles hos Peugeot eller via nettet .. søg evt på
http://www.peugeotforums.com/

Hov i verden befinder du dig - jeg har en tester, der kan se om nøglen sender signal..
mvh
Titel: RE: Fjbt virker ikke Peugeot 207
Indlæg af: hestetyv efter 15. Juni 2017, 15:10
Det er super pænt af dig. Har dog lige fået testet fjernbetjening hos Peugeot, og den sendte intet signal ud, så jeg har bestilt en ny fjernbetjening.