Peugeot Club Danmark
Teknik => Styling og Eksteriør => Emne startet af: antu efter 12. December 2018, 23:03
-
Jeg har en 307 (2006) facelift med dårligt lys. Kan jeg bruge lygter fra en 307 før facelift (- 2005)?
De har nemlig parabol og ikke linser. Tak :0)
/ Andy
-
Det kan du desværre ikke, lygterne på den faceliftede er længere end de gamle.
Jeg har selv stået i nøjagtig det samme problem, og endte med at købe et par billige uoriginale, de gav trods alt betydelig bedre lys end de gamle.
Holt
-
Tak Holt.
Jeg har fået poleret lygterne og skiftet pærer til Philips x-treme, men lyset er stadig meget dårligt.
De er stadig svagt matte indvendigt, men vil nye lygter gøre en stor forskel?.
Der langt bedre lys på f.eks. en 206 fra 99 :0)
Kan er være sket noget med andet med lygten?
-
Bag ved linsen sidder der en lille parabol, hele enheden kan skrues ud, den sidder med 3 torx T30 skruer. Hvis du er heldig, kan du pudse parabol og linse for støv, men på min, lignede parabol overfladen mere et stykke galvaniseret plade end et spejl, så de var ikke til at redde.
Hvis det var til at købe nye enheder med linse og parabol, var det ingen sag at få ordentlig lys, men jeg er ikke stødt på sådan en enhed desværre.
Jeg er seriøs sikker på at to fyrfadslys i mine gamle lygter ville have givet dobbelt lysudbytte, så forskellen til de nye var temmelig stor.
Holt
PS: jeg ville også have foretrukket almindelige parabol lygter, men har ikke fundet nogen. Dette er min anden bil med DE linser, den første fandtes der parabol lygter til, så de blev hurtig skiftet.
-
Tak for svar Holt :)
Mine linser ser meget mørke ud, nærmest grålige, udefra men det må da lige tjekkes.
Ved du om lygten skal af, før man kan skille det ad?
Jeg fandt også ud af at der er efter-monteret noget der godt kunne være en lygtebeskyttelses-fidus, altså en modstand i serie el. lignende. Skulle man prøve at fjerne den?
Det kan måske også forklare hvorfor nogen har problemer, mens andre er fuldt tilfredse med deres lygter?
/ Andy
-
Man kan tage højre side ud uden at fjerne lygten, men du skal holde øje med om der ligger gummiskiver mellem parabol og lygtehus. Jeg vil også tro man kan tage venstre side ud, hvis man har den rigtige længde torx nøgle.
Holt
-
Hmm.. Jeg kan ikke umiddelbart finde skruerne, så jeg vil afmontere lygten.
Jeg har også søgt på nettet efter en guide til skift af forlygte, men kan ikke finde een til facelift 307.
Skal jeg have frontspoiler af?
/ Andy