Peugeot Club Danmark
Teknik => Motor og Transmission => Emne startet af: JanHansen efter 27. April 2022, 13:25
-
Hej alle
Jeg er nyt medlem og glæder mig til at høre om jeres erfaringer med Peugeot diesel.
Jeg har lige købt en Peugeot 207 1,6 HDi 90 med motorkode 9HX. Den er fra januar 2009 og har kørt 230KKm. Servicebogen er stemplet indtil 99kkm og tandremmen er skiftet i 2014 ved 64kkm. Derudover ved jeg ikke om eller hvordan den er serviceret.
Men bilen kører godt, har fine bremser så noget er der nok gjort. Den går lidt uroligt i tomgang ved koldstart, men varm går den fint.
OBS: Ny info. Der står olie omkring dyserne, så der er noget utæthed der!! What to do?
Så nu er mit spørgsmål til gruppen:
Hvad anbefaler i at gøre for at sikre bilen bedst mulige betingelser? Hvilken motorolie anbefales til denne motor, hvad med gearolie, rensende additiver osv.
Jeg har slevfølgelig tænkt mig at skifte tandrem, vandpumpe, multirem og tilhørende hjul, selvom der nogle steder står at tandremsintervallet er 10 år og 240kkm. Skal lige nævne, at jeg udfører alt arbejdet selv. jeg er IKKE mekanikker, men har udført lignende job på andre biler. Dog har jeg ingen erfaringer med diesel motorer samt turbo motorer
Alle forslag er velkomne
På forhånd tak for hjælpen
-
Hej
jeg har en lignende Peugeot 308 Hdi 92 hk km 365000
jeg har selv serviceret den siden garantien udløb, bremser er udskiftet flere gange sørg for at de bagerste caliber virker på håndbremsen, dvs at håndbremse armen trækker kablet helt tilbage, når håndbremsen lægges til træder du på fodbremsen og trækker i håndbremsen ca. 30 gange
Tandrem: den har jeg selv skiftet, det er ret nemt, svinghjulet låses med en 8 mm bolt og knasthjul og krumtap hjul låses i den rigtige stilling, jeg skiftede samtidig vandpumpen ved 260000 km jeg købte det hele ved Autodoc pris ca. 1200,- min arbejds tid ca. 4 timer husk at udlufte køler systemet
Har ved 300000 km udskiftet forhjulslejer , for fjedre toplejer bærekugler og styrkugler bøsninger i bære arme
Olie 5/40 fuld syntetisk
Gear olien skiftet ved 300000 km der sidder en stor bolt i ende dækslet på gearkassen der hælder du olien ind
God arbejds lyst
-
Tak for fint svar maskot80.
Bremserne er jeg ikke så nervøs for. Der er tromler bag, så de kræver ikke megen vedligehold, bortset fra bevægelighed som du skriver. Men jeg checker/servicerer altid min bremser når jeg skifter hjul vinter til sommer og omvendt.
Tandremmen skal jeg nok også klare. Jeg har en Citroen Picasso benzin som jeg har skiftet på og i den forbindelse købt holdeværktøjet til PSA motorer. Er mest urolig for om der er plads nok til at få fingrene ned ved siden af motoren
Jeg handler også hos Autodoc, dog ikke med motorolien. Den køber jeg nok ved Landberg eller Billigbilpleje
Men tak for de fine info
-
Hej Jan
Nå jeg havde ikke lige bemærket at det var en 207 , men det er jo samme motor
Dyser : jeg havde på et tidspunkt hvor en af mine dyser fugtede og det lugtede af dieselos i kabinen, jeg spændte de 2 umbraco bolte nr 7 der holder dysen med en 1/4 omgang så blev den tæt, hvis det ikke hjælper skal du have nye flammeskiver i og så skal dysen op, det har jeg ikke prøvet.
-
Hej Mascot80
Ja, jeg tror at jeg køber nogle pakningssæt med flammeskiver og div. tætningsringe og skifter på alle fire dyser. Efter at have læst om hvad utætte flammeskiver kan skabe af problemer, er det vist en god investering at få det gjort. Det er jo heller ikke særlig dyrt, specielt ikke i forhold til hvad det kan komme til at koste hvis jeg kører for længe med utætte skiver.
Jeg har heller ikke prøvet det før, men der er sikkert nogle videoer på YouTube som kan hjælpe lidt.
Det er godt at høre at din har kørt så langt uden de store problemer. Det giver håb om at min også kan. Og 207 modellen kører rigtig godt med den motor
-
Hej.
Det er nemmest at få dyserne op hvis motoren er varm - især hvis der er meget sort snask omkring dem.
mvh
-
Hej.
Det er nemmest at få dyserne op hvis motoren er varm - især hvis der er meget sort snask omkring dem.
mvh
og hvis der er en dyse der ikke vil op, så starter man motoren og løsner boltene lidt og dreje dysen lidt fra side til side.
-
Dejligt med de gode råd. Tak for det.
Bare fortsæt med gode råd, jeg har brug for dem😉