Peugeot Club Danmark

Teknik => Undervogn => Emne startet af: SkovHugger efter 20. Juli 2024, 18:21

Titel: Garanti på dæk?
Indlæg af: SkovHugger efter 20. Juli 2024, 18:21
Goddag Peugeot aficionados.

I torsdags uge 28 fik jeg skiftet til 2 nye Goodyear fordæk, lige inden mekanikeren gik på ferie.
I går fredag uge 29 punkterede højre forhjul - stort hul.
Levetiden på dækket = 8 døgn.

Hvorledes dækker garantien egentligt på dæk?
Titel: Sv: Garanti på dæk?
Indlæg af: John Høj efter 20. Juli 2024, 20:02
Garantien dækker vel kun for fejl på dækkene. En punktering ? Hvorledes skete det? Har du kørt ovet et søm /skrue eller lignende? Eller er der kommet et brud på dækkassen ?
Titel: Sv: Garanti på dæk?
Indlæg af: SkovHugger efter 20. Juli 2024, 20:49
Indersiden på dækket, den lodrette del er flået op og der er også kommet et mindre hak i fælgen på indersiden.
Jeg ved ikke om det kan takseres som en fejl ved dækket?
Titel: Sv: Garanti på dæk?
Indlæg af: SR efter 22. Juli 2024, 08:01
Det er vel formentlig et helt almindeligt forbrugerkøb, hvor du har 24 måneders reklamationsret. De første seks måneder gælder "formodningsreglen" - man formode, at varen har lidt af en mangel ved leveringen og er dermed den egentlige garantiperiode, hvor du som forbruger ikke skal løfte bevisførelsen. De resterende 18 måneder har du reklamationsret, men her er det dig der skal bevise at fejlen har været til stede.

Normal praksis er at du reklamerer til den forhandler som har solgt dig dækket, der så skal have mulighed for at undersøge tingene nærmere.
Det er uheldigt, at værkstedet holder ferielukket, men der er ikke så meget andet at gøre end at vente til de åbner igen.

Hvad er det der er sket ved dækket - hvis noget er flået op, må det have været udsat på en fysisk påvirkning. Det kan vel næppe ske indefra med mindre du har kørt på et flat dæk?
Titel: Sv: Garanti på dæk?
Indlæg af: John Høj efter 22. Juli 2024, 16:16
Hvis der er kommet et hak i fælgen, så burde du vel have mærket at det skete. Ellers kunne det jo være at dette var kommet under monteringen i dækfirmaet. Alt i alt, så bliver det jo nok påstand mod påstand, da det jo er svært at bevise hvornår hakket er kommet. Personligt så ville jeg sige "nå " og så bare komme videre.