Peugeot Club Danmark

Teknik => Elektronik => Emne startet af: aksglaede efter 05. September 2026, 18:41

Titel: Elektronikken vil ikke lade mig starte bilen
Indlæg af: aksglaede efter 05. September 2026, 18:41
Hej Peugeotclub.
Jeg har efterhånden de sidste måneder oplevet, at når jeg låser bilen op, som vil spejlene på min Peugeot 3008 Hdi 2018 ikke slå ud.
Når jeg så prøver at starte bilen, så kommer en advarslestekst: "Fejl i opladning af batteri: Stands bilen". Hvis jeg venter lidt kommer en ny tekst: "Fejl i motor: Stands bilen".
Efter 5-6 forsøg med at tage nøglen ud og i, så slår spejlene ud, og jeg kan starte bilen uden problemer.
Men der kommer så lige en ny tekst: "Kontroller tågelygterne for". Jeg tænder tågelygterne, ingen fejl. Og "svensknøglen" forsvinder.
Batteriet er ca. 9 måneder gammelt, og det er blevet testen. Fuld spænding og ingen afladning når bilen er slukket og nøglen taget ud.

Er den nogen, som har en forklaring til at afhjælpe fejlen?

Vh. Bent
Titel: Sv: Elektronikken vil ikke lade mig starte bilen
Indlæg af: John Høj efter 05. September 2026, 19:39
Selv om batteriet kun er 9 mdr gammelt, kan det nemt være defekt. Prøv at teste det med en batteritester, så vil du kunne få er overblik på hvor meget power det er i stand til at give. Prøv også at tjekke hvor meget power din generator giver.