Peugeot Club Danmark

Arkiv => Peugeot snak (arkiv) => Emne startet af: blyant efter 08. April 2007, 10:45

Titel: overløbsslange
Indlæg af: blyant efter 08. April 2007, 10:45
hej med jer
Har en 406 st.car tænkte lige på når der er klima anlæg må der vel osse være overløbs slange / rør ,hvis nu den er stoppet kan det vel godt lugte i bilen sååå  er der nogen der ved hvor den sidder.

hilsen stefan "blyant";)
Titel: RE: overløbsslange
Indlæg af: JR Peu406geot efter 09. April 2007, 16:08
Den kan også lugte uden at den er stoppet, det gjorde min om sommeren, jeg rensede rørrene og nu er det iorden :)

Men den sidder oppe bagved varmeskjoldet under bilen, men tror nu også du ville få vand inde i bilen hvis det afløb stoppede ;)
Titel: RE: overløbsslange
Indlæg af: Charles efter 17. Februar 2008, 20:19
Min afløbs slange er også næsten stoppet, så den dugger lige i starten hvis jeg køre korte ture, jeg har ledt og ledt med lys og lygte for om jeg kunne finde den, kan du ikke beskrive lidt mere præcist hvor den sidder, går ud fra at det kun er en tynd sort gummi slange som jeg skal kigge efter:-)
Titel: RE: overløbsslange
Indlæg af: JR Peu406geot efter 18. Februar 2008, 17:38
Den sidder oppe bag det varmeskjold, som ligger over udstødningen, sådan ca. lige under kadanboksen hvor varme elementet sidder :)

Eller det gjorde min ihvertfald ;)