Peugeot Club Danmark
Arkiv => Peugeot snak (arkiv) => Emne startet af: midph efter 30. Maj 2011, 18:54
-
Hej alle..jeg har lige bemærket,at min blæser ved køler tilsyneladende ikke går igang,når bilen begynder at blive for varm,når den står i tomgang i køer eller lign....nogen der ved hvad temp. den skal slå igang ved ??..hvor sidder måleren i kølesystemet??...er der en samlemuffe et sted(ligesom på min gamle corolla) hvor jeg kan slutte strøm til, for at se om den kan slå igang på den måde?? mvh. Preben
-
følern på kølern kan kortsluttes, tag stik af forbind stikkende med et stykke kabel, så ved du om det er følern der er defekt
-
..ok..tusind tak..det prøver jeg..mvh. Preben
-
Hej igen..kan ikke finde nogen temp.føler på selve køleren,medmindre den sidder på forsiden af køler??...men der sidder en føler på expantionsbeholderen..er det den ???
-
nej, den skal side i bunden i højre side imd mod motor
-
hopper lige med på denne tråd, håber det er okay, jeg har nemlig præcis samme problem, min blæser kører heller ikke, kan evt være en sikring, hvis ja hvor sidder den? hvordan kommer man ned til stikket ved blæseren, skal fronten af?
mvh
Morgan Kris
-
har lige snakket med peugeotværksted idag og der sidder en føler ude foran køleren og ikke i selve køleren,det er på de ældre modeller..men oftest er det den luftføler eller selve blæsermotoren der er stået af,men ja,det ser ud til at vi skal ha`noget af fronten af,men kigger på det i morgen..mvh.
-
..har lige haft føleren ude og der er ingen strøm derud til..men sidder nu og tænker på,om motoren skal være igang før der er det..nogen der ved det???..(målte kun med tænding på)..og tilsynladende er der ingen sikringer der er gået..endvidere hænger der et løst gult/hvidt samlestik/muffe. ved sikringsholderen under rattet..nogen der ved hvad det er til??..mvh.