Peugeot Club Danmark
Arkiv => Peugeot snak (arkiv) => Emne startet af: mattsson efter 07. Juli 2011, 19:33
-
Jeg får fejlmeldinger på servostyring efter 5-10min. tomgang, den slår helt fra. Efter afbrudt tænding og ny opstart med det samme, køre det igen.
Jeg er nu også begyndt at, få fejl med ESP/ABS... igen med ny opstart er fejlen væk, et par dage.
Nu står vi og skal på ferie med det franske lort... eller, der var sku ingen problemer med min Volvo 850 udover benzin forbrug.
Er der no-en forslav?:(
-
Udmiddelbart tror jeg ikke fejlene har noget med hinanden og gøre , servopumpen er elektrisk med egen elektronikboks og ABS fejlen er sikkert en baghjulssensor eller en stoplyskontakt , du er nød til at få den udlæst for fejl for ikke at udskifte noget forkert
-
Lyder som en stelfejl på baglygterne.
Start med at tage kabelmufferne af og se efter om der er sodet omkring eller i kabelmuffer.
Du kan være heldig at det virker efter en adskillelse men det anbefales at få lavet en ordentlig stelforbindelse.
Det koster ca. en halv time, 2 stumper ledning til stel, 4 kabelmuffer mv. og koster ca. 150 kr. ved en prof.
/Heinrich
-
Ok det lyder mærkeligt i min verden, hvad skulle et stik til baglyset ha med servostyring og ABS/ESP at gøre?
-
Det med baglygten er kun abs & esp
servoen er et andet problen.
-
Hvad forbindelse har baglygten til ABS/ESP ?