Peugeot Club Danmark
Arkiv => Peugeot snak (arkiv) => Emne startet af: Der Symmel efter 06. Marts 2012, 17:53
-
Min 307 sw diesel 1,6 fra 2005 skal nu på værksted for 3. gang på 3 måneder pga. "Antipollution Fail". "Selvdiagnosticerings-lampen" lyser og samtidig virker det som om, at der er udstødningsgas i kabinen? Efter en køretur føler man, at man har røget 10 smøger.
Er der nogen af jer, der kan genkende disse symptomer? Hvad er der galt? Fik I løst problemet?
-
tætnings ring på dyserne er defekt.
-
Det med lugten er en dyse der ikke er tæt så kommer der udstødningsgas ud og det trækker ind i kabinen
Antpollution er noget andet det er ikke dysen der giver den fejl
-
Tak skal I have, folkens. Det var hurtige svar!
Ærgerligt, at de 2 ting ikke hænger sammen :-(
"Antipollution Fail" er jo åbenbart et spøgelse, der kan gemme sig 1000 steder. Og det kan blive dyrt, når bilen skal på værksted hver måned uden at fejlen forsvinder :-(
-
Der er jo heller ikke garanti for, at din fejlmeddelelse har skyldtes den samme fejl de 3 gange....
-
så den her
Det, der har drillet os en del, er en Anti Pollution Fault. I følge værkstedet kan det betyde mange ting, og det er svært... sigh!! Der kan læses andre steder, at det er en catch-all fejlkode.
Nogle gange går det væk af sig selv (instruktionsbogen beskriver, at man kan prøve at køre med konstant hastighed i længere tid), andre gange kræver det en reset i bilens computer. Efter et par reset fandt værkstedet ud af at lambdasonden skulle udskiftes (betaling). Herefter har vi til dato ikke set problemet.
-
7-9-13, så kører min 307'er omsider perfekt!!!
Denne gang var det "noget med benzinpumpen", sagde fejlkoderne, da de blev læst ud af systemet. Tidligere har det været andre ting, der har været galt ifølge bilens computer. Men fejlmeddelelsen i displayet har sagt det samme hver gang: "Antipollution Fault".
Men Peugeot på Englandsvej på Amager har fikset problemet uden udskiftning af dyre reservedele og bilen kører nu 100 % perfekt - - - så længe det varer :-)
I øvrigt kan jeg anbefale Peugeot-værkstedet på Englandsvej - De virker som dygtige folk, som man kan tale med. Også deres reservedelsafdeling har været en god hjælp.