Peugeot Club Danmark
Arkiv => Peugeot snak (arkiv) => Emne startet af: PeterPedal efter 02. Februar 2013, 03:11
-
Hej Alle
Har lige anskaffet mig en 207 RC med den almindelige RD4 MP3 radio i.
Jeg kan sku ikke finde ud af at tilslutte min telefon til bluetooth, er der nogen der ved hvordan man gør, for når jeg prøver så kan min telefon ikke finde bilens bluetooth eller omvendt.
Mvh
Peter
-
Er du sikker på den har BT , det er ikke standard på en RD4 , og det er ikke alle telefoner der er kompatibel du kan se på peugeot' hjemmeside hvilke telefoner og firware der er omfattet
-
Altså når man går ind i menuen så står der telefon konfirgation, er det ikke opsætning af håndfri telefon via BT, måske mig der har misforstået noget, er rimelig ny indenfor peugeot :)
-
Jo hvis det er i menuen må den ha de , men det er ikke standard i RD4 men nogen modeller kunne bestilles med bla 308 med RD4
-
Kan det ske at man skal aktivere det via tester ?
-
De fleste RD4 radioer har mulighed for telefonbetjening indbygget. Det er ikke ensbetydende med at den har Bluetooth. Har den ikke dette, kan det heller ikke aktiveres med tester. Så vidt jeg husker, skal den pågældende radio have et Bluetooth ikon synligt på fronten, for at have funktionen.