Peugeot Club Danmark

Arkiv => Peugeot snak (arkiv) => Emne startet af: PeterPedal efter 02. Februar 2013, 03:11

Titel: Peugeot 207 RC - Bluetooth
Indlæg af: PeterPedal efter 02. Februar 2013, 03:11
Hej Alle

Har lige anskaffet mig en 207 RC med den almindelige RD4 MP3 radio i.
Jeg kan sku ikke finde ud af at tilslutte min telefon til bluetooth, er der nogen der ved hvordan man gør, for når jeg prøver så kan min telefon ikke finde bilens bluetooth eller omvendt.

Mvh
Peter
Titel: RE: Peugeot 207 RC - Bluetooth
Indlæg af: KHJ efter 02. Februar 2013, 11:53
Er du sikker på den har BT  , det er ikke standard på en RD4  , og det er ikke alle telefoner der er kompatibel   du kan se på peugeot' hjemmeside hvilke telefoner og firware  der er omfattet
Titel: RE: Peugeot 207 RC - Bluetooth
Indlæg af: PeterPedal efter 02. Februar 2013, 23:12
Altså når man går ind i menuen så står der telefon konfirgation, er det ikke opsætning af håndfri telefon via BT, måske mig der har misforstået noget, er rimelig ny indenfor peugeot :)
Titel: RE: Peugeot 207 RC - Bluetooth
Indlæg af: KHJ efter 03. Februar 2013, 00:20
Jo hvis det er i menuen må den ha de  ,  men det er ikke  standard i RD4  men nogen modeller kunne bestilles med   bla  308 med RD4
Titel: RE: Peugeot 207 RC - Bluetooth
Indlæg af: PeterPedal efter 03. Februar 2013, 00:41
Kan det ske at man skal aktivere det via tester ?
Titel: RE: Peugeot 207 RC - Bluetooth
Indlæg af: silverfox efter 03. Februar 2013, 20:38
De fleste RD4 radioer har mulighed for telefonbetjening indbygget. Det er ikke ensbetydende med at den har Bluetooth. Har den ikke dette, kan det heller ikke aktiveres med tester. Så vidt jeg husker, skal den pågældende radio have et Bluetooth ikon synligt på fronten, for at have funktionen.