Peugeot Club Danmark

Teknik => Motor og Transmission => Emne startet af: basilhot efter 26. Oktober 2014, 08:23

Titel: Værkstedsregninger
Indlæg af: basilhot efter 26. Oktober 2014, 08:23
Hej Forum

Min nye bil er kun blevet serviceret ved Peugeot, så kan man et eller andet sted på nettet finde hvad der er blevet lavet af service/reparationer på bilen? Eller er det bedre bare at ringe til Peugeot, de må jo have alle data.

På forhånd tak for svar
Titel: RE: Værkstedsregninger
Indlæg af: Jack M efter 26. Oktober 2014, 10:18
Det kommer an på om det fremgår af servicebogen hvilken type service der er udført,, ellers må du prøve at ringe til dem ;)
Titel: RE: Værkstedsregninger
Indlæg af: Ole S efter 26. Oktober 2014, 13:01
Hej Mads
Mig bekendt ligger den slags info ikke offentligt tilgængeligt. Men ja prøv da at gi dem et kald, høre om du kan få et udskrift. Vend lige tilbage, når du har fået svar, kunne være brugbar info for andre.
Titel: RE: Værkstedsregninger
Indlæg af: basilhot efter 26. Oktober 2014, 19:29
Hej

Jeg kan se, at på sidste serviceeftersyn står der restlevetid på bremser: 40.000 km. Men det fremgår ikke om de er skiftet eller ej, og det kunne jo være meget nyttigt at vide, samt hvad der ellers er lavet af reparationer.
Jeg får fat i Peugeot og hører om det er muligt at få en udskrift. Jeg vender tilbage...
Titel: RE: Værkstedsregninger
Indlæg af: pug407aut efter 26. Oktober 2014, 20:38
når der står rest levetid, så giver det ligesom sig selv      ikke udskiftet :)
Titel: RE: Værkstedsregninger
Indlæg af: basilhot efter 26. Oktober 2014, 20:54
Man kunne også forstå det sådan at efter skift er der 40.000 km tilbage :o